No. 23256
Headshop
·
Vaporizer
·
Vaporizer
CBD
·
Vape & Co
·
Vaporizer
CHF 69.–
The Smono Basic is a particularly compact and portable herb vaporizer that has been specially designed for everyday use. With its simple, robust design, it fits easily in any pocket, making it ideal for travelling. The simple one-button operation and an intuitive LED status indicator with five white LEDs make it the perfect vaporizer for beginners and minimalists.
Inside, the Smono Basic impresses with a high-quality ceramic heating chamber and a fully insulated air path that ensures pure, flavorful vapor. The extendable glass mouthpiece extends the steam path if necessary - for pleasantly cool vaping pleasure. For easy cleaning, the mouthpiece can be removed.
The vaporizer offers two session modes (3 or 5 minutes), heats up in just 20 seconds, and is conveniently charged via USB-C – ideal for the modern lifestyle. The practical Quick-Clean function allows for quick cleaning: By completely pressing the glass mouthpiece, the heating chamber is automatically emptied and the used herb material is simply ejected.
Whether at home or on the go - the Smono Basic convinces with reliability, easy handling and fast steam enjoyment. Perfect for anyone looking for a powerful and easy-to-clean vaporizer.
| Capacity | 0 ml |
| Color | Black |
| Material | Aluminium |
| Nicodemus | 0 mg |
| System | Convection |
| Width | 3.5 mm |
| Depth / Thickness | 2 cm |
| Height | 8.4 cm |
| Temperature setting of | 180 grad |
| Temperature setting up to a maximum | 220 grad |